In perioden van hoge inflatie, geopolitieke spanningen en monetaire onzekerheid presteert goud traditioneel sterk. Het is wereldwijd één van de best renderende beleggingscategorieën.
Inflatie
Tussen 2020 en 2025 liep de inflatie op tot meer dan 20%. Wie in die periode spaargeld aanhield, verloor door de lage spaarrentes ongeveer 17% aan koopkracht. Banken keerden nauwelijks rente uit, waardoor het reële verlies aanzienlijk was.
Een veel gekozen alternatief voor sparen is het kopen fysiek goud als belegging. De goudprijs is de afgelopen 50 jaar gemiddeld met zo’n 8% per jaar gestegen. Daarmee wordt goud vaak gezien als een aantrekkelijk en betrouwbaar alternatief voor sparen, wat de populariteit onder zowel spaarders als beleggers heeft vergroot.
Niet alleen particuliere beleggers, maar ook centrale banken hebben hun goudvoorraden fors uitgebreid. In de afgelopen jaren waren centrale banken verantwoordelijk voor 20 tot 25% van de wereldwijde vraag naar goud. Steeds vaker verkiezen zij goud boven valutareserves zoals de euro of de Amerikaanse dollar.
Geopolitieke spanningen
Wanneer geopolitieke onrust toeneemt, zoeken beleggers hun toevlucht in goud. Het edelmetaal fungeert dan als veilige haven, juist op momenten dat aandelenmarkten onder druk staan. De oorlog in Oekraïne is hiervan een duidelijk voorbeeld: sinds het begin van het conflict is de goudprijs verdubbeld. Ook spanningen in het Midden-Oosten hebben geleid tot een toename van de vraag naar goud.
Een belangrijk voordeel van fysiek goud is dat er geen tegenpartijrisico bestaat. Dat is bij spaargeld, aandelen en obligaties wél het geval. Bij een bankfaillissement is spaargeld slechts tot €100.000 gedekt via het depositogarantiestelsel. Obligatiehouders lopen het risico dat een uitgever zijn verplichtingen niet meer kan nakomen. Goud daarentegen blijft altijd in bezit van de eigenaar.
Monetaire onrust
Ook tijdens perioden van financiële instabiliteit bewijst goud zijn waarde. Tijdens de eurocrisis (2010-2013) balanceerde Griekenland op de rand van faillissement en stonden de markten onder druk. In diezelfde periode verdubbelde de goudprijs in slechts drie jaar tijd. Net als zilver fungeerde goud toen als waardevaste belegging en bood het bescherming tegen valuta- en systeemrisico’s.
Conclusie
Fysiek goud kan een waardevolle aanvulling zijn op een beleggingsportefeuille. Het wordt wereldwijd gezien als een store of value en als solide alternatief voor sparen.
Wel is veiligheid bij het kopen en bewaren van goud cruciaal. Thuisopslag is niet aan te raden en doorgaans niet verzekerbaar. In Nederland biedt Doijer & Kalff de mogelijkheid om fysiek goud veilig te kopen en te laten opslaan in Zwitserland. Het goud wordt daar professioneel beveiligd en verzekerd bewaard, terwijl de klant juridisch eigenaar blijft. Hierdoor is er geen faillissementsrisico.